Koncert Izabeli Kopeć – Piazzolla. Show Me Your Tango

 

Astor Piazzolla uważany jest za ojca nowoczesnego tanga. Był genialnym bandoneonistą i kompozytorem.
Więcej o Astor Piazzolla

Od 2012 roku kilkanaście utworów Astora Piazzolli możemy słuchać w interpretacji słynnej polskiej mezzosopranistki Izabeli Kopeć, która jest z wykształcenia śpiewaczką operową. Na scenie łączy muzykę poważną z gatunkami takimi jak pop, jazz, house, etno, art-rock, ambient czy drum & bass. Izabela Kopeć ma w repertuarze również pieśni i arie, muzykę oratoryjną.
Klasyczny charakter twórczości Piazzolli spowodował, że Izabela Kopeć zainteresowała się również tangiem.
W maju 2012 roku wydała płytę pt. „Piazzolla. Show Me Your Tango” z pieśniami Astora Piazzolli. Płytę promowały dwa teledyski: do utworu „Oblivion” oraz „Vuelvo al sur”. Izabela Kopeć wraz z kwintetem koncertowała z pieśniami Piazzolli m.in. w Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Bałtyckiej, Hali Stulecia.

O swojej fascynacji twórczością Astora Piazzolli mówi tak:
„Nie musiałam się oswajać z jego muzyką, ona była zawsze we mnie. Ale musiałem do niej dotrzeć jako człowiek i jako artysta."

Mezzosopranistka Izabela Kopeć wystąpi z recitalem  pieśni Astora Piazzolli. Artysci, którzy towarzyszą solistce, to znakomici muzycy doskonale czujący styl tango nuevo. Miłośnicy muzyki klasycznej docenią między innymi transkrypcje na głos utworów takich jak np. „Oblivion”, który oryginalnie skomponowany został jako utwór instrumentalny. „Piazzolla. Show Me Your Tango” to estetyczne tango do słuchania i snucia refleksji w dobrym towarzystwie przy wybornym winie.

To podróż przez południowe krajobrazy pełne namiętnej miłości, wielkiej pasji, radości i beztroski ale też samotności i egzystencjalnego przeżycia. To także maestria wokalna Izabeli Kopeć, „W słodyczy anielskiego śpiewu pobłyskuje srebrna nić splatająca gwiazdy i słońca, i księżyce wszechświata razem z najdrobniejszymi zakończeniami nerwowymi naszych mięśni i ścięgien – które zapragną kołysania, drżenia i posuwistych piruetów argentyńskiej poezji tańca”, podkreśla dr Ewa Woydyłło, która zdradziła swoją odwieczną miłość do tanga.

Gościem specjalnym zaproszonym przez Izabelę Kopeć będzie genialny bandoneonista, Argentyńczyk Gilberto Pereyra, założyciel i członek wielu zespołów tangowych, który towarzyszył w trasach koncertowych legendarnej Milvie.
Wyjątkowego argentyńskiego  smaku dodadzą wirtuozi skrzypiec i gitary klasycznej
Christian Danowicz i Robert Horna, na fortepianie zagra znakomity pianista i aranżer Tomasz Filipczak, a całość dopełni ekspresyjną grą kontrabasista Wojciech Gumiński.

Podczas koncertu, który odbędzie się  14 października 2018, w Teatrze Syrena w Warszawie przy ul. Litewskiej 3, godz. 19.00 wysłuchać będzie można kilkunastu utworów tanga argentyńskiego, a wśród nich między innymi Vuelvo Al Sur, Los Pajaros Perdidos, Milonga En Ay Menor czy  pięknej pieśni Oblivion, do której został zrealizowany teledysk.

„Nie sposób w tej muzyce się nie zatopić. Nie sposób słuchać tylko dźwięków, trzeba całym sobą w tej muzyce się pogrążyć, poddawać się jej aż do całkowitego zniewolenia”, pisze psycholożka E. Woydyłło w książeczce do płyty Izabeli Kopeć pt. „Piazzolla. Show Me Your Tango”.

Bilety do nabycia na stronie Teatru Syrena i na eBilet