Astor Piazzolla

Astor Piazzolla uważany jest za ojca nowoczesnego tanga. Jego wpływ na muzykę tanga był tak duży, że mówiło się, że muzyka Piazzolli jest dźwiękiem BsAs, tak jak muzyka Gershwina dźwiękiem Nowego Jorku.
Był genialnym bandoneonistą i kompozytorem.
Złożona melodia i harmonia jego kompozycji, to efekt dodania do tradycyjnej formy tanga, elementów muzyki jazzowej i klasycznej.
Piazzolla używał wyrafinowanych technik kompozytorskich. Może dlatego rozkochani w tangu tancerze z Buenos Aires nie od razu polubili jego twórczość.

Piazzolla, który dwa lata po urodzeniu wyjechał z rodzicami do NY miał większą styczność z muzyką jazzową niż tangiem. Podobała mu się muzyka Duka Ellingtona. W wieku 9 lat Piazzolla dostał od swojego ojca bandoneon. Ale nie od razu spodobała mu się perspektywa nauki gry na tym instrumencie, bo wolał spędzać czas na ulicach NY z kolegami, o których trudno było powiedzieć, że są to grzeczne dzieci. Jego pierwszy kontakt z tangiem, to krótka rola w filmie Carslosa Gardela El Dia Que Me Queiras 1934 r. Po powrocie do BsAs Astor Piazzolla zaczął grać w tradycyjnych orkiestrach tangowych. Najpierw u Miguela Calo, który uważał, że Piazzolla powinien być mu wdzięczny za przyjęcie go do składu i płacenie za występy nie jest już konieczne.

Piazzolla postanowił poszukać innej orkiestry. Marzył o orkiestrze Anibala Troilo, ale nie łatwo było dostać się do jej składu. Grywał więc w podrzędnych zespołach. Któregoś dnia uśmiechnęło się do niego szczęście. Dostał propozycje zastąpienie chorego członka orkiestry Anibala Troilo. Grał z tą orkiestrą blisko 5 lat. W tym czasie spotkał Artura Rubinsteina, który polecił mu naukę u Artura Ginastera. Anibal Troilo sporadycznie pozwalał Piazzolli pisać aranże tang, ale aranże Piazzolli nie były zbyt łatwe do tańczenia. Z kolei Piazzolla bardzo męczył się grając taneczne tango. W 1944 roku on i trzech innych muzyków orkiestry Anibala Troilo stworzyło band, który dał początek długiej i owocnej twórczości Piazzolli, zgodnej z jego wizją nowej muzyki tangowej.
Astor Piazzolla skomponował ponad 700 utworów.