20 lecie tanga argentyńskiego w Polsce. Śladami Davida i Pauliny

Pokaz, w wykonaniu Janka Woźniaka i Pauliny Policzkiewicz-Woźniak otworzył cykl milongowych spotkań upamiętniających 20 lecie tanga w Warszawie. Pomysł Jacka Mazurkiewicza i Elżbiety Dobrzyńskiej będzie realizowany na milongach Mil Abrazos organizowanych w Szkole Tańca Riviera, w Warszawie.

Idziemy na milongę dzisiaj, czy jutro? A jeżeli dzisiaj, to którą wybrać? Bogata propozycja organizatorów milong daje nam komfort wyboru.
Tak jest teraz, a jak było kiedyś?

Tango w Polsce pojawiło się bardzo dawno. Po raz pierwszy zostało zatańczone na scenie 28 października 1913 roku. W Warszawie, w Teatrze Nowości na ulicy Hipotecznej 8 odbyła się premiera operetki „Targ na Dziewczęta” węgierskiego kompozytora Victora Jacobiego. W drugim akcie tego przedstawienia tango zatańczyli Lucyna Messal i Józef Redo.

Tango argentyńskie, które powstało w Ameryce Południowej, w dorzeczu rzeki La Plata na przełomie XIX i XX wieku, swoją popularność zyskało na salonach Paryża. Stamtąd też trafiło do Polski i w okresie międzywojennym podbiło serca Polaków. W tym okresie skomponowano i napisano słowa do kilku tysięcy polskich tang.

Tango we współczesnej wersji, z co wieczornymi milongami, festiwalami, maratonami tanga zagościło w Warszawie w 1998 roku. To wtedy Paulina Policzkiewicz i David Mason zaczęli uczyć tanga argentyńskiego w Polsce. W 1999 roku powstała Akademia Tanga Argentyńskiego, której celem było propagowanie tego tańca.

Jak dalej potoczyła się historia tanga w Polsce będziemy mogli dowiedzieć się m.in. podczas cyklicznych spotkań na milongach Mil Abrazos.
Jacek i Ela zaprosili do pierwszego pokazu, Janka i Paulinę uważanych za prekursorów tanga w Polsce.

Kolejna milonga z tego cyklu odbędzie się 19 lutego.